Embriyo Dondurma Nedir - Op.Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu

Embriyo Dondurma

Embriyoların dondurulması tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok kolaylık sağlamaktadır. Embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan embriyolar, embriyologlar tarafından takip edilir ve dondurulmaya uygun ise çiftin yazılı onayı alınarak dondurup, sıvı azot içinde ve -196°C saklanır. Dondurulmuş embriyolar çözülecekleri zaman sıvı nitrojenden çıkarılır, oda sıcaklığında çözülür, koruyucu sıvıdan ayrılarak özel bir kültür ortamına alınır ve inkübatöre (embriyoların bekletildiği cihazlar) konulur.

Tüp bebek tedavisi olup gebelik elde edilemezse, gebelik elde edilip düşükle sonlanırsa yada doğumla sonlanan bir gebelikten sonra 2. Bebek isteği olduğunda, çifte ait dondurulmuş embriyolar çözülerek transfer edilir. Böylece kadına uzun süren hormon ilaçlarının verilmesi engellendiği gibi tüp bebek işlemindeki gerekli bütün aşamalar atlanacağı için maliyet olarak da son derece uygun bir kolaylık sağlanır.

Bunların yanı sıra eğer embriyoların transfer edileceği dönemde kadına ait herhangi bir sorun ortaya çıkarsa (örneğin hormon tedavisi sırasında yumurtalıkların aşırı uyarılması) o zaman tüm embriyolar dondurulup, hem hastanın hayatını tehlikeye sokan riskler (OHSS), hem de yüksek hormon salgılanmasına bağlı gebelik şansının azalması gibi durumlar ortadan kaldırılmış olur. Yine rahim içi zarının (endometriumun) gebelik için uygun olmayan kalınlıkta olması durumunda da embriyolar dondurularak saklanır. Daha sonra rahim içinin daha iyi hazırlandığı başka bir dönemde transfer edilir. Veya herhangi bir sosyal nedenle de elde edilen tüm embriyolar dondurulabilir.

Taze Embriyo Mu Dondurulmuş Embriyo mu?

Dünya genelinde iyi merkezlerde dondurulmuş embriyo transferleri sonrası elde edilen gebelik oranlarının taze tedavilerden elde edilen gebelik oranlarından daha yüksek olduğu bildirilmekte. Bunun temel sebebi, embriyo dondurma tekniğinin doğru ve yerinde kullanılması ile neredeyse hiç kayıp olmaksızın çözme sonrası canlılığını koruyan embriyoların elde edilmesi, tedavide daha doğal bir rahim ortamına verilmesi ve bunun neticesinde daha iyi gebelik oranlarının elde edilmesidir.

Embriyo dondurma işlemi hakkında bilgi almak için;

Neden Tüp Bebek Tedavisine Gerek Duyuyoruz ?

Open chat
1
Hoşgeldiniz, WhatsApp üzerinden destek almak ister misiniz ?