Yumurta Dondurma Nasıl Yapılır? - Op. Dr. Hasan Tahsin Sanisoğlu

Yumurta Dondurma

Yumurta Dondurma Nedir?

Yumurta dondurma işlemi kadının yumurtalığından elde edilen yumurtanın (oosit) saklanarak ileride kullanılması amacıyla dondurulması işlemidir. Kadın yumurtalıklarından vajinal ultrasonografi yardımı ile toplanan yumurtaların laboratuvar ortamında dondurulduğu bu yöntem, yumurtaların saklanmasına ve ileride kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Yumurta dondurulması için yumurta alımı işlemi, tüp bebekteki ile aynıdır. Yumurta hücresi dondurulduğunda, kadının o anki yaşının özelliklerini taşımaktadır. Çözdürülen yumurtalardan elde edilebilecek gebeliklerden sağlıklı bebekler dünyaya gelebilir.

Kimler Yumurta Dondurabilir?

Yapılan yeni düzenleme sonrasında tıbbi gereklilik ile kadınlara yumurta dondurma hakkı verilmiştir. Önceleri yalnızca kanser tedavisi görecek hastalara yumurta dondurma izni veren Sağlık Bakanlığı, son düzenlemelerle yumurta rezervi düşük olan tüm kadınlara “yumurtalarını dondurma hakkı” sağlıyor. Yumurta rezervi az olan genç, evli, bekar her kadın yumurtalarını dondurup istediği zaman anne olma şansını elde edebilir.

Yeni yönetmeliğe göre yumurta dondurma işlemi için gerekli tıbbı zorunluluklar:

–  Kanser hastalarında kemoterapi, radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedaviler öncesinde,
– Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak ameliyatlar öncesinde
– Düşük over rezervi olup henüz doğurmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikayesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmesi durumunda yaş faktörü dikkate alınmaksızın kadının yumurtaları donduralabilir.

Open chat
1
Hoşgeldiniz, WhatsApp üzerinden destek almak ister misiniz ?